Domain, yani alan adı olarak dile getirdiğimiz ve web sitelerimizin olmazsa olmazlarından olan alan adımızı (siteadi.com, .net vb.) yıllık olarak her yıl süresini uzatmamız gerekmektedir.
Bunu bir kiralama mantığında düşünebilirsiniz.
Her yıl yılda bir defa alan adınızın yıllık maliyetini barındırıcı şirkete (alan adını aldığınız kuruluş) ödemeniz gerekmektedir.
Bu yapmış olduğunuz ödemeye istinaden kayıt kuruluşu alan adınızı sizin için bu süre boyunca size tahsis edecektir.
Yıllık yenilemesi yapılmayan alan adları üçüncü şahısların bu alan adına sahip olabilmesi için tekrar tahsise açılır ve üçüncü şahısların bu alan adını almalarının önü açılır.
Alan adınızı kaybetmemek adına yıllık yenileme süresinin bitmesine en az üç ay kala gerekli aksiyonları almanızı tavsiye ederiz.
Süresi dolan alan adlarınızın üçüncü şahısların tahsisine açılması yaklaşık üç ayı bulabilir bu süre içerisinde tekrar yenileme (Alan adı kurtarma) yapmak isterseniz barındırıcı tarafından cezai işlem veya domain kurtarma işlemi adı altında yüksek fiyatlar talep edilebilir.
Alan adı kurtarma maliyetini kayıt kuruluşunuzdan öğrenebilirsiniz.
Üç ayı aşan domainler tekrardan tahsise açılacağından elbetteki bu alan adını tekrar tahsis etmek isteyebilirsiniz fakat unutmamanız gereken en kritik nokta şurasıdır.
Eğer bu alan adı üçüncü biri tarafından tahsis edilirse geri dönüşü mümkün olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir